Personnel News May 2017

New employees


The Board on May 25, 2017, approved hiring these new employees:

  • George Baker, Seasonal Worker, Buildings and Grounds Department, effective May 30.
  • Kendrea Dearing, Seasonal Childcare Assistant, effective May 30.
  • Sarah English, Seasonal Child Care Assistant, effective May 30.
  • Kathlene Ferguson, Custodian, effective May 30.
  • Darren Fields, Seasonal Worker, Buildings and Grounds Department, effective May 30.
  • Ashley Getty, Seasonal Child Care Assistant, effective May 30.
  • Trevor Golden, Seasonal Worker, Buildings and Grounds Department, effective May 30.
  • Tiffany Gulliford, Teacher, Stonegate Elementary School, effective Aug. 11.
  • Theodore Hall, Custodian, effective May 30.
  • Joshua Henry, Teacher, Ray-Pec High School, effective Aug. 11.
  • Robin Howard, Child Nutrition, effective May 8.
  • Catie Howlett, Teacher, Ray-Pec South Middle School, effective Aug. 16. This is an internal transfer.
  • Emma Howlett, Child Care Assistant, Panther Cub Academy, effective June 2.
  • John "Nick" Janes, Teacher, Ray-Pec South Middle School, effective Aug. 21. This is an internal transfer.
  • Sarah Kerbs, Teacher, Eagle Glen Elementary School, effective Aug. 11.
  • Julie Kinney, Bridle Ridge Elementary School, effective Aug. 11.
  • Skyler Miller, Summer Technician, effective May 23.
  • Mark Muder, Custodian, effective May 30.
  • Zachary Pedigo, Seasonal Worker, Buildings and Grounds Department, effective May 30.
  • Faye Pickel, Teacher, Ray-Pec East Middle School, effective Aug. 11. 
  • Madelyn Pinney, Seasonal Child Care Assistant, effective May 30.
  • Gary Renshaw, Teacher, Ray-Pec High School, effective Aug. 16. This is an internal transfer. 
  • Da'Jeon Richardson, Seasonal Child Care Assistant, effective May 30.
  • M'lissa Rodgers, Teacher, Eagle Glen Elementary School, effective Aug. 11.
  • Ashleigh Sandifer, Teacher, Ray-Pec East Middle School, effective Aug. 11.
  • Benjamin Sheldon, Teacher, Stonegate Elementary School, effective Aug. 11.
  • Karen Smith, Teacher, Timber Creek Elementary School, effective Aug. 11.
  • Linda Storey, Teacher, Eagle Glen Elementary School, effective Aug. 11.
  • Hope Talley, Custodian, effective May 30.
  • Shannon Thomas, Child Nutrition, effective May 10.
  • Ashley Traughber, Teacher, Ray-Pec High School, effective Aug. 11.
  • Amy Tuttle, Focus Facilitator, Timber Creek Elementary School, effective May 8.

Retirements and resignations


The Board on May 26, 2017, approved these retirements and resignations:
  • Stephen Backes, Teacher, Ray-Pec High School, resignation, effective June 30.
  • Tim Caswell, Custodian, resignation, effective May 18. 
  • Judith Christie, Panther Pride Child Care, resignation, effective May 23.
  • Marie Davis, Panther Cub Academy, retirement, effective May 31.
  • Thomas Dempsey, Custodian, resignation, effective April 29.
  • Michelle Fisher, Custodian, resignation, effective May 12.
  • Jerry Goodpaster, Custodian, retirement, effective June 9.
  • Kristan Gutierrez, Parent Educator, resignation, effective May 17.
  • Stephanie Hall, Child Nutrition Department, resignation, effective May 23.
  • Sarah King, Child Nutrition Department, resignation, effective May 9.
  • Kelsey Kurdle, Teacher, Bridle Ridge Intermediate School, resignation, effective June 30.
  • Sarah Maysent, Teacher, Ray-Pec East Middle School, resignation, effective June 30.
  • Sherri Miller, Teacher, Ray-Pec East Middle School, retirement, effective June 30.
  • Ian Norcross, Custodian, resignation, effective May 18.
  • Ian Ondera, Buildings and Grounds Department, resignation, effective Aug. 18.
  • Shelby Osborne, Paraprofessional, Ray-Pec High School, resignation, effective May 23.
  • April Simpson, Child Nutrition Department, resignation, effective May 22.
  • Jennifer Sullivan, Teacher Associate, Stonegate Elementary School, resignation, effective June 30.
  • Megan Tepfenhart, Teacher, Stonegate Elementary School, resignation, effective June 30.
  • Lauren Van Sickle, Teacher, Shull Elementary, resignation, effective June 30.

Summer School staff


The Board on May 26, 2017, approved hiring staff for Summer School 2017.

 Certified staff    
 Kim Allan Courtney Graham Joe O'Neal
 Janet Allen John Heinemann Elizabeth Oldham
 Janet Bader  Patrick Hemmingsen Sarah Pettengill
 Stephanie Barnes  Tiffany Hill-Burkhart Emily Pfaff
 Jonathon Benson  Loraine Holland Nicole Portzen
 Lucinda Beshore Catie Howlett Gary Renshaw
 Mary Besse James Huffman Kim Rice
Bradley Brattin Wendy Huffman Jeff Rives
Tresea Brockman Heidi Husman Kristi Robinson
 Kiley Brown Roger Jacobs Chris Roller
Jennifer Buckley Nick Janes Stacey Scheffler
Sheri Capper Jared Foster Erin Schmidt
Lindsay Carmichael Dillon Jarrett Simon Schupp
Jessie Cartwright Scott Jermain Paula Shafer
Sophia Caruso Jay Johnson Bruce Sharp
Tahni Chiarelli Linda Kiefer Andrew Shaul
Kellee Clark Theresa Kientz Kim Shaul
Alyssa Clark Pam King Benjamin Sheldon
Melanie Coleman Heather Klinkenberg Megan Shellhorn
Monica Crabtree Kirshten Koehn Piper Showen
Deanna Dawson  Kim Kruse Lydmarie Spruill
Kris Dillon  Tom Kruse Kyla Tatum
Rebecca Dobson  Tracy LeRosen Jennifer Taylor
Angie Donaldson  Stephanie Linn Megan Tepfenhart
Niki Dudek  Kelly Lyon Nicollette Thompson
Tracy Elliott  Pat Mabary George Tombaugh
Gretchen Emry  Kathy Martin Janet Tracy
Ashton Eslinger  Sean Martin Kaitlin Valentine
Michael Frey  Kristen Mason  Amanda Wallace
Jennifer Friday Bradye Miller Shelly Wallace
Brad Gaines  Sonja Mitchell Jason Waltz
Tara Garcia Sarah Moner Lezlie Waltz
Gina Garrison Jeffrey Moore Marriah Willis
Trent Gatzmeyer Laura Moots  Aimee Wilson
Chet Gooding  LeeAnn Murphy Amy Woodfin
Laura Goodwin  Tammy Novak Kelli Yahnig

 Support Staff    
 Terri Atchison Bradley Hays Aubri Renshaw
Jamie Bogner Amy Heinen Barb Rewald
Kim Branaman Jennifer Inman Darlene Rexroad
Peggy Brotherton Rodney Inman Megan Rizzo
 Jessica Carroll Sharon Koontz Angela Schultze
Tracy Caskey Jeffrey Laylin Penny Scott
Amy Coffman Michelle Loftin Alan Shields
Ryan Cook Jamie Mackender Kirschen Stewart
 Emily Craig Andrea Miller Carla Stovall
Diane Crane Maggie Mitchell Eric Sullins
Cheri Davis Sarah Newkirk Jamin Swift
Stephanie Dustman Nancy Osborn Cheryl Tedder
Harold Feith Shelby Osborne Daniel Walker
Norma Fleming Michelle Plummer Daniel Walker
Gennifer Fowler Jennifer Porch Theresa West
Jennifer Frederick   Bethany Woodson


Extra Duty Assignments


The Board on May 26, 2017, approved the Extra Duty Assignments for 2017-2018.

 2017-2018 Extra Duty Assignments - Ray-Pec High School  
 ACT Coordinator Brett Beneke
FIRST Robotics Assistant Coach Daniel Strang
HS Assistant Department Coordinator Brett Barbarick
HS Assistant Department Coordinator John Wilson
HS Baseball - Head Coach Gary Renshaw
HS Baseball - 9th Grade Coach Nick Janes
HS Baseball - Assistant Coach Brandon Ransom
HS Baseball - Assistant Coach Jacob Sullivan
HS Basketball - Boys - Head Coach Scott Jermain
HS Basketball - Girls - Head Coach Jonathan Benson
HS Basketball - 10th Grade Boys Coach Dallas Lybarger
HS Basketball - 10th Grade Girls Coach Gary Renshaw
HS Basketball - 9th Grade Boys Coach Daniel Miller
HS Basketball - 9th Grade Girls Coach Emily Craig
HS Basketball - Boys Assistant Coach Trent Gatzmeyer
HS Basketball - Girls Assistant Coach Lauren Way
HS Cheer Megan Speer
HS Cheer - 9th Grade Coach Courtney Hansen
HS Cheer - Assistant Coach Courtney Morgan
HS Color Guard Alyssa Clark
HS Cross Country - Boys Coach Jamin Swift
HS Cross Country - Girls Coach Jay Johnson
HS Cross Country - Boys Assistant Coach Alan Shields
HS Cross Country - Girls Assistant Coach Niki Dudek
HS Dance Cheryl Gray
HS Dance Assistant Hayley Sexton
HS Dance Assistant Jennifer Talley
HS Debate Coach Karla Penechar
HS DECA Sponsor Kim Schrader
HS Department Coordinator - Counseling Laurie Cantrell
HS Department Coordinator - Special Education Jackie Coop
HS Department Coordinator - Practical Arts Steven Hatfield
HS Department Coordinator - Fine Arts Amy Hellums
HS Department Coordinator - Science Patrick Hemmingsen
HS Department Coordinator - Foreign Language Heidi Lanksbury
HS Department Coordinator - Math Erin Lyon
HS Department Coordinator - Physical Education Sean Martin
HS Department Coordinator - English Steven Meek
HS Department Coordinator - Social Studies Jeff Moore
HS FBLA Sponsor Janet Allen
HS FCCLA Sponsor Angela Snyder
HS Football - Head Coach Tom Kruse
HS Football - 9th Grade Coach Eric Sullins
HS Football - 9th Grade Coach John Heinemann
HS Football - 9th Grade Coach Andrew Shaul
HS Football - Assistant Coach  Trent Gatzmeyer
HS Football - Assistant Coach Matt Copeland
HS Football - Assistant Coach Nick Janes
HS Football - Assistant Coach Sean Martin
HS Football - Assistant Coach Nick Tebbe
HS Forensics Coach Todd Schnake
HS Freshman Mentoring Emily Craig
HS Freshman Mentoring Assistant Scott Jermain
HS Golf - Boys Head Coach Paul Carvan
HS Golf- Girls Head Coach Paul Carvan
HS Golf - Boys Assistant Coach John Heinemann
HS Golf - Girls Assistant Coach Kim Kruse
HS International Baccalaureate Coordinator Steven Meek
HS Instrumental (Contest) Assistant Jennifer Gibson
HS Instrumental (Contest) Assistant Dillon Jarrett
HS Instrumental (Contest) John Wilson
HS International Club Heidi Lanksbury
HS Jazz Band John Wilson
HS Junior Class Sponsor Jackie Garcia
HS Junior Class Sponsor Assistant Coralie Price
HS Junior Class Sponsor Assistant Kim Schrader
HS Marching Band John Wilson
HS Marching Band Assistant Jennifer Gibson
HS Marching Band Assistant Travis Houston
HS Marching Band Assistant Dillon Jarrett
HS Musical Assistant Stephen Rew
HS Musical Director Todd Schnake
HS National Honor Society Joe O'Neal
HS National Honor Society Assistant Laura Streicher
HS Newspaper Stefani Russ
HS Play Director - Fall Todd Schnake
HS Play Director - One Act Karla Penechar
HS Play Director - Spring Todd Schnake
HS Play Director - Winter Todd Schnake
HS Red Cross Club Sponsor Niki Dudek
HS FIRST Robotics James Hartman
HS SADD (Students Against Destructive Decisions) Tina Fultz
HS Scholar Bowl Alex Berkovich
HS Scholar Bowl Assistant Jeremy Clarkson
HS Soccer - Boys Head Coach Kevin Goodman
HS Soccer - Boys Assistant Coach Ryan Cook
HS Soccer - Boys Assistant Coach Keegan Garner
HS Soccer - Girls Assistant Coach Kennedy Doustou
 HS Soccer - Girls Assistant Coach Keagan Garner
HS Softball - Head Coach James Brown
HS Softball - Assistant Coach Gary Renshaw
HS Softball - Assistant Coach Bruce Sharp
HS Special Olympics Cara Hornbeck
HS Special Olympics Catie Howlett
HS Student Council Assistant Doug Brown
HS Swimming - Boys Head Coach Matt Majors
HS Swimming - Girls Head Coach Matt Majors
HS Swimming - Boys Assistant Coach Adam Hall
HS Swimming - Girls Assistant Coach Adam Hall
HS Technical Theatre Karla Penechar
HS Technology Student Association (TSA) Ivan Robison
HS Tennis - Boys Head Coach Derek Howard
HS Tennis - Girls Head Coach Ashleigh Grumke
HS Tennis - Boys Assistant Coach Ashleigh Grumke
HS Tennis - Girls Assistant Coach Derek Howard
HS Track - Boys Head Coach Jamin Swift
HS Track - Assistant Coach Niki Dudek
HS Track - Assistant Coach Jared Foster
HS Track - Assistant Coach Jay Johnson
HS Track - Assistant Coach Alan Shields
HS Trainer - Fall Daniel Schwarz
HS Trainer - Spring Daniel Schwarz
HS Trainer - Winter Daniel Schwarz
HS Trapshooting Nick Tebbe
HS Vocal Music Stephen Rew
HS Volleyball Joseph Maloney
HS Volleyball - 9th Grade Coach Carrie McConville
HS Volleyball - Assistant Coach Aubri Renshaw
HS Volleyball - 9th Grade Assistant Coach Emily Craig
HS Weights - Fall Scott Jermain
HS Weights - Winter Matt Copeland
HS Weights - Spring Matt Copeland
HS Winter Guard Alyssa Clark
HS Wrestling - Head Coach Brett Barbarick
HS Wrestling - Assistant Coach Bobby Herrick
HS Wrestling - Assistant Coach Andrew Higley
HS Wrestling - Assistant Coach Andrew Shaul
HS Wrestling - Assistant Coach John Heinemann
 HS Yearbook Stefani Russ
HS FBLA Assistant Sponsor Heather Clark
HS Senior Class Assistant Sponsor Stefani Russ

 2017-2018 Extra Duty Assignments - Ray-Pec East Middle School  
 EMS Basketball - Boys Head Coach Jacob Sullivan
EMS Basketball - Girls Head Coach Marriah Willis
EMS Basketball - Boys Assistant Coach Darrel Johnson
EMS Cheer Assistant Heidi Lanksbury
EMS Cross Country Coach Joe Jackson
EMS Cross Country Assistant Coach Andrew Higley
EMS Cross Country Assistant Coach Dean Rasmussen
EMS Football - Head Coach Zach Brady
EMS Football - Assistant Coach Jared Foster
EMS Football - Assistant Coach Brad Brattin
EMS Forensics Pam Schnake
EMS Forensics Assistant Anne Mussatti
EMS Honor Society Lora Kurzweil
EMS Instrumental Jennifer Gibson
EMS Student Council Debbie Vendelin
EMS Theatre Pam Schnake
EMS Track Zach Brady
EMS Track - Assistant Coach Hannah Brady
EMS Track - Assistant Coach Joe Jackson
EMS Track - Assistant Coach Paul Barker
EMS Track - Assistant Coach Dean Rasmussen
EMS Trainer - Fall Michael Frey
EMS Trainer - Spring Michael Frey
EMS Trainer - Winter Michael Frey
EMS Vocal Music Shea Twenter
EMS Volleyball - Head Coach Hannah Brady
EMS Volleyball - Assistant Coach  Valerie Denayer
EMS Wrestling - Head Coach Zach Brady

 2017-2018 Extra Duty Assignments - Ray-Pec South Middle School  
 SMS Basketball - Boys Head Coach  Nick Janes
SMS Basketball - Girls Head Coach Aubri Renshaw
SMS Basketball - Boys Assistant Coach Benjamin Sheldon
SMS Basketball - Girls Assistant Coach Gennifer Kephart
SMS Cheer Patty DiMarco
 SMS Cross Country Coach Valerie Green
SMS Cross Country Assistant Coach Benjamin Sheldon
SMS Football Coach Darrel Johnson
SMS Football - Assistant Coach Wendell Pritchett
SMS Forensics Dane Schnake
SMS Forensics Assistant Victoria Wellman
SMS Instrumental Dillon Jarrett
SMS Newspaper Jeff Rives
SMS Science Olympiad (Scholar Bowl) Carol Holsman
SMS Student Council Ashley Martin
SMS Theatre Dane Schnake
SMS Track - Head Coach Dallas Lybarger
SMS Track - Assistant Coach Brad Brattin
SMS Track - Assistant Coach Benjamin Sheldon
SMS Track - Assistant Coach Kim Kruse
SMS Vocal Music Lezlie Waltz
SMS Volleyball Jennifer Gunnels
SMS Volleyball - Assistant Coach Marriah Willis
SMS Wrestling Coach Wendell Pritchett
SMS Yearbook Jeff Rives

 2017-2018 Extra Duty Assignments - Elementary Schools  
 Bridle Ridge Elementary School Yearbook Evelyn Peck
Creekmoor Elementary School Yearbook Janet Bader
 Peculiar Elementary School Yearbook Jenny Bullock
Raymore Elementary School Yearbook Seth Hunziker
Stonegate Elementary School Yearbook Samantha Richardson
Timber Creek Elementary School Yearbook Cari Bryant