Personnel News April 2014

New employees
The board of education on April 17, 2014, approved hiring these new employees:
  • Megan Baker, Panther Pride School Age Child Care substitute, effective June 4.
  • Zachary Brady, teacher, Ray-Pec East Middle School, effective Aug. 4.
  • Nikki Brewer, library media specialist, Ray-Pec East Middle School, effective Aug. 4. (This is an internal transfer.)
  • Tahni Chiarelli, teacher, Creekmoor Elementary, effective Aug. 4.
  • Melanie Coleman, teacher, Stonegate Elementary, effective Aug. 4.
  • Amy Edwards, nurse, Ray-Pec East Middle School, effective Aug. 7.
  • Tracy Elliott, teacher, Ray-Pec East Middle School, effective Aug. 4. (This is an internal transfer.)
  • Kelsay Ford, substitute teacher.
  • Erin Foushee, teacher, Ray-Pec High School, effective Aug. 4.
  • Megan Grouse, Panther Pride School Age Child Care, effective April 21.
  • Rebecca Howard, teacher, Creekmoor Elementary, effective Aug. 4.
  • Ashleigh Kaberline, teacher, Ray-Pec East Middle School, effective Aug. 4.
  • Bradley Malotte, Panther Pride School Age Child Care, effective April 14.
  • Zachary Nilson, teacher, Eagle Glen Intermediate School, effective Aug. 4.
  • Susan Nissen, psych examiner, district-wide, effective Aug. 8. (This is an internal transfer.)
  • Bradye Peniston, teacher, Ray-Pec High School, effective Aug. 4.
  • Sylvia Ross, custodian, effective April 7.
  • Bruce Sharp, teacher, Ray-Pec Academy, effective Aug. 7. (This is an internal transfer.)
  • Nicollette Thompson, teacher, Ray-Pec High School, effective Aug. 4.
  • Bethany Woodson, teacher, effective Aug. 4.


Resignations
The board of education on April 17, 2014, approved these resignations, effective June 30, except as noted:
  • Cynthia Adams, Child Nutrition, effective April 17.
  • Melissa Arenson, teacher, Ray-Pec High School.
  • Misty Beichley, teacher, Stonegate Elementary.
  • Angela Cook, teacher, Ray-Pec High School.
  • Windi Love, teacher, Ray-Pec East Middle School.
  • Angela Noah-Owens, Child Nutrition, effective April 11.
  • Kristy Pechous, teacher, Creekmoor Elementary.
  • Andrea Roe, Panther Pride School Age Child Care, effective March 10.
  • Ashley Thomas, teacher, Raymore Elementary.
  • Brandy Wiedenmann, teacher, Ray-Pec East Middle School.
  • Ronel Winfrey, teacher, Stonegate Elementary.

Extra-curricular duties for 2012-2013
The board on April 17, 2014, approved hiring Morgan Marlborough as an assistant coach for the girls soccer team.

Extra-curricular duties for 2014-2015
The board on April 17, 2014, approved hiring employees for extra-curricular duty positions for the 2014-2015 school year.

Baseball
Head Coach Gary Renshaw
Varsity Assistant Coach Brandon Ransom
Varsity Assistant Coach Kyle Dahman
9th Grade Coach Jared Littlejohn

Basketball (boys)
Head Coach Scott Jermain
Varsity Assistant Coach Neil Barnes
10th Grade Coach Dallas Lybarger
9th Grade Coach Daniel Miller
9th Grade Assistant Coach Brian Witt
8th Grade Coach Adam Krohn
8th Grade Assistant Coach Nick Janes

Baskeball (girls)
Head Coach Brad Gaines
Varsity Assistant Coach Casey White
10th Grade Coach Kim Kruse
9th Grade Coach Alan Downing
9th Grade Assistant Coach Annora Quenzer
8th Grade Coach Dwyla Young
8th Grade Assistant Coach Janelle Krohn

Cheerleading
Head Coach Megan Speer
Varsity Assistant Coach Rachel Turney
9th Grade Assistant Coach Megan Maulsby
8th Grade Head Coach - open
8th Grade Assistant Coach - open

Cross Country
Boys Head Coach Jamin Swift
Girls Head Coach Jay Johnson
Boys Assistant Coach Alan Shields
Girls Assistant Coach Nikki Dudek
8th Grade Head Coach - open
8th Grade Assistant Coach Erin Miller
8th Grade Assistant Coach Dean Rasmussen
8th Grade Assistant Coach - open

Football
Head Coach Tom Kruse
Varsity Assistant Coach Sean Martin
Varsity Assistant Coach Matt Copeland
Varsity Assistant Coach - open
Varsity Assistant Coach Gary Renshaw
Varsity Assistant Coach Nick Tebbe
Varsity Assistant Coach Brad Gaines
9th Grade Head Coach Neil Barnes
9th Grade Assistant Coach John Heinemann
8th Grade Head Coach Nick Janes
8th Grade Assistant Coach Adam Krohn
8th Grade Assistant Coach Justin Falls
8th Grade Assistant Coach Andrew Shaul

Golf (boys and girls)
Head Coach Paul Carvan
Assistant Coach Darrick Gray

Instrumental Music
High School John Wilson
High School Assistant Dillon Jarrett
High School Assistant Jennifer Gibson
High School Color Guard Cecil Short
High School Percussion Taylor Starks

PomPon
Head Coach Cheryl Gray
Assistant Coach Hayley Sexton
Assistant Coach Jennifer Lloyd

Scholar Bowl
Head Coach Coralie Price
Assistant Coach - open

Soccer (boys)
Head Coach Michael Williams
Varsity Assistant Coach Brett Johnson
Varsity Assistant Coach Jeff Moore
Varsity Assistant Coach Jon Shawver

Soccer (girls)
Head Coach Jason Watermann
Varsity Assistant Coach Michael Williams
Varsity Assistant Coach Amanda Nichol
Varsity Assistant Coach Morgan Marlborough

Softball
Head Coach Jim Brown
Varsity Assistant Coach Macey Watermann
Varsity Assistant Coach Janelle Krohn
9th Grade Coach Derek Howard

Student Council
High School Sponsor Jeff Moore
High School Assistant Sponsor Tiesa Smith
Middle School Sponsor - open

Swimming (boys and girls)
Head Coach Matt Majors
Assistant Boys Coach - open
Assistant Girls Coach - open

Tennis (boys and girls)
Head Coach Anthony Dabalos
Assistant Coach Ken Simon

Theatre
Debate Coach Karla Penechar
Forensics Coach Todd Schnake
Forensics Assistant Coach Michael Golliher
8th Grade Forensics Coach Pam Schnake
8th Grade Forensics Assistant Coach Todd Schnake
Musical Director Todd Schnake
Musical Assistant Director Roxanne Martin
Play Director Todd Schnake
Play Director Kelly Freeland
One-Act Play Director Karla Penechar
Middle School theatre (two productions and readers theatre) Pam Schnake
Technical Theatre Director Karla Penechar

Track
Head Coach Jamin Swift
Varsity Assistant Coach Andy James
Varsity Assistant Coach Jay Johnson
Varsity Assistant Coach Jared Foster
Varsity Assistant Coach - open
Varsity Assistant Coach Larry Combs
Varsity Assistant Coach Alan Shields
Varsity Assistant Coach David Stark
8th Grade Head Coach Brad Gaines
8th Grade Assistant Coach Janelle Krohn
8th Grade Assistant Coach Kim Kruse
8th Grade Assistant Coach - open
8th Grade Assistant Coach Dallas Lybarger
8th Grade Assistant Coach Dean Rasmussen

Trainer
Head Trainer (fall, winter, spring) Dan Schwarz

Vocal Music
High School Roxanne Martin
Middle School Shea Twenter

Volleyball
Head Coach Joseph Maloney
Varsity Assistant Coach Bradye Peniston
9th Grade Head Coach Paul McCorkle
9th Grade Assistant Coach Carrie McConville
8th Grade Head Coach - open
8th Grade Assistant Coach Mary VanPelt

Weights
Fall - Scott Jermain
Winter - Matt Copeland
Spring - Matt Copeland
Summer (half) - Tom Kruse
Summer (half) - Sean Martin

Wrestling
Head Coach Bret Barbarick
Varsity Assistant Coach John Heinemann
9th Grade Head Coach Andrew Shaul
Junior Varsity Coach Andrew Highley
10th Grade Coach Bobby Herrick
8th Grade Coach Mike Phillips

Club Sponsors
Industrial Technology Club - open
FCCLA - Kerri Reed
National Honor Society - Joe O'Neal
National Honor Society Assistant - Laura Streicher
Art Club - Stephanie Pugh
FBLA Head - Janet Allen
FBLA Assistant - open
International Club - Heidi Lanksbury
Red Cross Club - Nikki Dudek
Robotics - open
Middle School Science Olympiad - open
DECA - Kim Schrader
SADD - Tina Fultz

Freshman Mentoring
Sponsor - Stefani Russ
Assistant - Scott Jermain

Coordinators
Language Arts - Steven Meeks
Physical Education - Sean Martin
Foreign Language - Heidi Lanksbury
Counselors - Laurie Cantrell
Science - Patrick Hemmingsen
Social Studies - Jeff Moore
Special Education - Jackie Coop
Math - Gina Prowell
Practical Arts - Steve Hatfield
ACT/PSAT Coordinator - Steven Meeks
Practical Arts Assistant - Bret Barbarick
Practical Arts Assistant - Wendy Turner
Fine Arts - Laura Richardson
Fine Arts Assistant - John Wilson

Junior Class
Sponsor Jackie Garcia
Assistant Kim Schrader
Assistant Coralie Price

Senior Class
Sponsor Nikki Dudek
Assistant Stefani Russ

Summer Band Sponsors
High School Band John Wilson
High School Band Assistant Jennifer Gibson
High School Band Assistant Dillon Jarrett

Yearbook/Newspaper Sponsors
High School Newspaper - Stefani Russ
Middle School Newspaper - John VanPelt
Creekmoor Elementary Yearbook - Jana Stidham
Peculiar Elementary Yearbook - Jenny Bullock
Raymore Elementary Yearbook - Seth Hunziker
Shull Elementary Yearbook - Lucinda Swickhamer
Stonegate Elementary Yearbook - Megan Tepfenhart
Timber Creek Elementary Yearbook - Cari Bryant
Bridle Ridge Intermediate Yearbook - Piper Showen
Eagle Glen Intermediate Yearbook - Debbie Raukar