Personnel News June 2014

New employees
The Board of Education on June 26, 2014, approved hiring these new employees:
  • Patricia Appleton, teacher, Ray-Pec East Middle School
  • Valerie Barker, teacher, Bridle Ridge Intermediate School
  • Brett Beneke, teacher, Ray-Pec High School
  • Miriam Bitner, library media assistant, Shull Elementary School
  • Sophia Caruso, teacher, Eagle Glen Intermediate School
  • Jeremy Clarkson, teacher, Ray-Pec High School
  • Larry Combs, Focus facilitator, Ray-Pec East Middle School
  • Kristine Dillon, teacher, Ray-Pec East Middle School
  • Amy Downey, teacher, Peculiar Elementary School
  • Rebekah Emerick, summer intern, Administrative Services Center
  • Christa Fish, secretary, Ray-Pec High School
  • Trent Gatzemeyer, teacher, Ray-Pec High School
  • Amy Heinen, physical therapist
  • Anna Hewitt, teacher, Ray-Pec East Middle School
  • Erin Iseman, teacher, Bridle Ridge Intermediate School
  • Debra Ivanuska, teacher, Ray-Pec High School
  • Jennifer Joiner, teacher, Ray-Pec High School
  • Kim Kruse, teacher, Ray-Pec High School
  • Lauren Lawrence, teacher, Ray-Pec High School
  • Brian Meyer, paraprofessional, Ray-Pec High School
  • Natalie Moke, Panther Pride Child Care, Peculiar Elementary School
  • Parker Oles, teacher, Ray-Pec High School
  • Kristi Patterson, paraprofessional, Raymore Elementary School
  • Stephanie Peterson, teacher, Ray-Pec East Middle School
  • George Pitts, custodian
  • Lydmarie Spruill, teacher, Stonegate Elementary School
  • Daniel Strang, teacher, Ray-Pec High School
  • Eric Sullins, teacher, Ray-Pec High School
  • Tyler Wescoat, summer intern, Administrative Services Center
  • Jessica Wood, teacher associate, Ray-Pec East Middle School

Retirements
The School Board on June 26, 2014, approved these retirements:
  • Brenda Clayton, teacher, Stonegate Elementary School, effective June 30, 2014.
  • Dianne Harmon, secretary, Ray-Pec High School, effective June 30, 2015.

Resignations
The School Board on June 26, 2014, approved these resignations:
  • Jessica Haley, paraprofessional, Shull Elementary School, effective June 30.
  • Mallary Henry, teacher, Ray-Pec High School, effective June 30.
  • Cathy Long, Child Nutrition, effective June 2.
  • Cecil Lynn, custodian, effective June 13.
  • Sarah Miller, custodian, effective May 30.
  • Andrea Miller, teacher, Bridle Ridge Intermediate School, effective June 30.
  • Nathan Northcraft, teacher, Eagle Glen Intermediate School, effective June 30.
  • Florence Nickerson, Panther Pride Child Care, effective June 27.
  • Angela Oliver, teacher, Ray-Pec East Middle School, effective June 30.
  • Nichole Polley, teacher associate, Raymore Elementary School, effective June 3.
  • Adrianna Steward, custodian, effective June 3.
  • Ashley Sutton, teacher associate, Ray-Pec East Middle School, effective June 10.
  • Jason Watermann, teacher, Ray-Pec High School, effective June 30.
  • Macey Watermann, teacher, Ray-Pec High School, effective June 30.
  • Brian Witt, paraprofessional, Ray-Pec High School, effective June 30.

Extra-curricular duties for 2014-2015
The School Board on June 26 approved these extra-curricular duty resignations:
  • Alan Downing, resigned as head coach, 9th grade girls basketball, High School.
  • Justin Falls, resigned as assistant coach, football, Middle School.
  • Brad Gaines, resigned as head coach, track, Middle School.
  • Jared Littlejohn, resigned as head coach, 9th grade baseball, High School.
  • Morgan Marlborough, resigned as assistant coach, varsity girls soccer, High School.
  • Macey Watermann, resigned as assistant coach, varsity softball, High School.
  • Casey White, resigned as assistant coach, varsity girls basketball, High School.
  • Brian Witt, resigned as assistant coach, 9th grade boys basketball, High School.
  • Mike Williams, resigned as assistant coach, varsity girls soccer, High School.

The board approved these extra-curricular duty hires for 2014-2015:
  • Neil Barnes, hired as assistant coach, varsity football, High School.
  • Alan Downing, hired as assistant coach, varsity girls basketball, High School.
  • Andy Findley, hired to share position as assistant coach, varsity softball, High School.
  • Brad Gaines, hired as assistant coach, varsity track, High School.
  • Travis Gatzemeyer, hired to share position as assistant coach, 9th grade football, High School.
  • Travis Gatzemeyer, hired as assistant coach, 9th grade boys basketball, High School.
  • Rex Hainey, hired to share position as assistant coach, varsity softball, High School.
  • John Heinemann, hired as head coach, 9th grade football, High School.
  • Cara Hornbeck, hired as assistant coach, 9th grade volleyball, High School.
  • Derek Howard, hired as head coach, boys tennis, High School.
  • Debra Ivanuska, hired as assistant sponsor, FBLA, High School.
  • Ashleigh Kaberline, hired as head coach, girls tennis, High School.
  • Adam Krohn, hired as head coach, 9th grade baseball, High School.
  • Janelle Krohn, hired as head coach, track, Middle School.
  • Lauren Lawrence, hired as head coach, 8th grade volleyball, Middle School.
  • Lauren Lawrence, hired as head coach, 8th grade girls basketball, Middle School.
  • Jared Littlejohn, hired as assistant coach, varsity baseball, High School.
  • Jeff Moore, hired as assistant coach, varsity girls soccer, High School.
  • Amanda Nichol, hired as assistant coach, varsity girls soccer, High School.
  • Parker Oles, hired as assistant coach, boys swimming and girls swimming, High School.
  • Bradye Peniston, hired as head coach, 9th grade girls basketball, High School.
  • Eric Sullins, hired to share position as assistant coach, 9th grade football, High School.
  • Matt Swanson, hired as assistant coach, varsity boys soccer, High School.
  • Nicolette Thompson, hired as assistant sponsor, Student Council, High School.
  • Ashley Vaters, hired as assistant coach, pompon, High School.
  • Mike Williams, hired as head coach, varsity girls soccer, High School.

Summer School
The School Board on June 26 approved hiring employees for Summer School.

Teachers:
  • Samantha Allen
  • Gillian Baehr
  • Carol Barnes
  • Stephanie Barnes
  • Amy Brown
  • Susie Butler
  • Andrea Calkins
  • Sherri Capper
  • Jessie Cartwright
  • Kellee Clark
  • Toni Cook
  • Angie Donaldson
  • Nikki Dudek
  • Tracy Elliott
  • Celeste Finegan
  • Laura Goodwin
  • Pepper Grimm
  • John Heinemann
  • Erin Hillier
  • Catie Howlett
  • Wendy Huffman
  • Heidi Husman
  • Brett Johnson
  • Megan Jones
  • Chris King
  • Bill Koder
  • Adam Krohn
  • Kim Kruse
  • Cassie Magers
  • Kristin Mason
  • Paul McCorkle, Administrator
  • Kristi Mellon, Administator
  • Jennika Miller, Administrator
  • Jennifer Milligan
  • Sonja Mitchell
  • Sara Moner
  • Jeff Moore
  • Tammy Novak
  • Keri Pinney
  • Nichole Polley
  • Wendell Pritchett
  • Kim Rice
  • Liz Rincon
  • Chris Roller
  • Stacey Scheffler
  • Allison Scott
  • Caron Scott
  • Mary Shatford
  • Michele Sherron
  • Garry Stice
  • Lucinda Swickhamer
  • Lisa Swalwell
  • Julie Vannatter
  • Amy VanRie
  • Audalyn Vessar
  • Jason Watermann
  • Macey Watermann
  • Rob Weida, Administrator

Summer School Weights:
  • Neil Barnes
  • Brad Gaines
  • Jay Johnson
  • Kim Kruse
  • Tom Kruse
  • Sean Martin
  • Bradye Peniston
  • Gary Renshaw

Support Staff:
  • Mary Alvarado, paraprofessional
  • Terri Atchison, paraprofessional
  • Robin Bishop, nurse
  • Vicki Bussard, Child Nutrition
  • Haley Butler, paraprofessional
  • Larry Combs, paraprofessional for fitness
  • Dinah Covey, secretary
  • Diane Crane, paraprofessional
  • Tina DeHaan, paraprofessional
  • Alan Downing, paraprofessional for fitness
  • Stephanie Dustman, occupational therapist
  • Mary Dvorak, Child Nutrition
  • Amy Edwards, nurse
  • Tammy Ferrari, Child Nutrition
  • Norma Fleming, paraprofessional
  • Yvonne Heintzelman, nurse
  • Carol Johnson, Child Nutrition
  • Tara Kelley, secretary
  • Cindy Lueckenotto, paraprofessional
  • Phyllis Marszalek, Child Nutrition
  • Tiffany McDowell, Child Nutrition
  • Brian Meyer, paraprofessional
  • Birgit Mills, Child Nutrition
  • Katherine Morris, interpreter
  • Cindy Moore, Child Nutrition
  • Karen Moore, secretary
  • Nancy Osborn, paraprofessional
  • Trisha Rains, paraprofessional
  • Darlene Rexroad, nurse
  • Mary Rustemeyer, nurse
  • Alan Shields, paraprofessional for fitness
  • Jennifer Sparks, paraprofessional
  • Kirschen Stewart, paraprofessional
  • Leisa Stringer, Child Nutrition
  • Jamin Swift, paraprofessional for fitness
  • Jerry Trueblood, Focus facilitator
  • Jennifer Underwood, paraprofessional
  • Linda Walker, paraprofessional
  • Adreanna Wescoat, secretary
  • Debbie Wescoat, secretary
  • Casey White, paraprofessional for fitness
  • Kimberly Wilen, paraprofessional
  • Mike Williams, paraprofessional for fitness
  • Shelley Zucht, Focus facilitator