Personnel News Aug. 22, 2019

New employees

The Board on Aug. 22, 2019, approved hiring these new employees:

  • Zachary Anderson, Childcare Assistant, Timber Creek Elementary, effective Aug. 19.
  • Madelyn Anthuis, Teacher Associate, Ray-Pec Success Academy, effective Aug. 5.
  • Aaron Bowen, Paraprofessional, East Middle School, effective Aug. 5.
  • Shaylen Boze, Teacher Associate, Ray-Pec Success Academy, effective Aug. 5.
  • Eileen Christie, Childcare Assistant, Raymore and Eagle Glen elementary schools, effective Aug. 13.
  • Joshua Comeau, Custodian, multiple locations, effective Aug. 26.
  • Renee Driskill, Payroll Specialist, Human Resources Department, Administrative Services Center, effective Aug. 15. This is an internal transfer.
  • John Eckart, Custodian Timber Creek Elementary, effective Aug. 5. This is an internal transfer.
  • Norma Fleming, Special Education Teacher, East Middle School, effective Aug. 7.
  • Amanda Freidline, Reading Teacher Associate, Peculiar Elementary, effective Aug. 7.
  • Amber Gardner, Cook, Timber Creek Elementary, effective Aug. 7.
  • Maria Goldsmith, Student Monitor, Peculiar Elementary, effective Aug. 7.
  • Warren Jones, Custodian, High School, effective Aug. 26.
  • Rebekah Maher, Paraprofessional, Eagle Glen Elementary, effective Aug. 21.
  • Courtney Loney, Teacher Associate, Timber Creek Elementary, effective Sept. 3.
  • Kassaundra Mills, Second Grade Teacher, Bridle Ridge Elementary, effective Aug. 2.
  • Keely Nitzschke, Childcare Assistant, Shull Early Learning Center, effective Aug. 20.
  • Morrigan Pike, Childcare Assistant, Shull Early Learning Center, effective Aug. 14.
  • Daniel Rashaw, Custodian, East Middle School, effective Aug. 9.
  • Bruce Scott, Custodian, High School, effective Aug. 9.
  • Carolyn Spencer, Paraprofessional, High School, effective Aug. 5.
  • Amber Sutton, Paraprofessional, Stonegate Elementary, effective Aug. 21
  • Angela Trueblood, Custodian, South Middle School, effective Aug. 13.
  • James Wattenbach, Custodian, Timber Creek Elementary, effective Aug. 9.
  • Hollie Williams, Childcare Assistant, Raymore Elementary, effective Aug. 10.
  • Tyler Vande Velde, Focus Facilitator, Eagle Glen Elementary, effective Aug. 14.

Retirement, resignations, and termination

The Board on Aug. 22, 2019, approved these retirements, resignations, and terminations:

  • Lorena Alvarado, Cook, Raymore Elementary, resignation, effective Aug. 5.
  • Cassidy Edson, Summer Intern, Technology Department, end of summer assignment, effective Aug. 9.
  • Carleigh Gulley, Childcare Assistant, Timber Creek Elementary, resignation, Aug. 14.
  • Megan Harris, Teacher Associate, Peculiar Elementary, resignation, effective July 29.
  • Hunter Hatfield, Summer Intern, Buildings and Grounds Department, end of summer assignment, effective Aug. 9.
  • Sylvia Hensley, Cook, South Middle School, resignation, never started.
  • Tyler Jackman, Summer Intern, Buildings and Grounds Department, end of summer assignment, effective Aug. 9.
  • Jessica Kies, Summer Intern, Technology Department, end of summer assignment, effective Aug. 9.
  • Ciera Kluck, Paraprofessional, resignation, effective Aug. 5.
  • Sonja Mitchell, Teacher Associate, Timber Creek Elementary, resignation, effective Aug. 2.
  • Dr. Kari Monsees, Superintendent, retirement, effective June 30, 2020.
  • Shawna Nichols, Cook, East Middle School, resignation, effective, Aug. 7.
  • Rachel O'Brien, Student Monitor, Bridle Ridge Elementary, resignation, effective July 30.
  • Ladona Shipley, Nurse, Bridle Ridge Elementary, termination, effective Aug. 22.
  • Marylin Smith, Receptionist, Administrative Services Center, resignation, effective Aug. 2.
  • Nathanael Stroot, Custodian, High School, resignation, effective Aug. 16.

Extra Duty Positions

The Board on Aug. 22, 2019, approved the resignation of Bobby Herrick as High School Wrestling Assistant Coach.

The Board approved hiring:

  • Robert Davies, Assistant Coach, High School Boys Soccer
  • John Plankers, Head Coach, High School Girls Soccer
  • Paul Barbarick, Assistant Coach, High School Boys Wrestling
  • Jon Shawver, Assistant Coach, High School Boys Soccer
  • Katlyn Christopher, Assistant Coach, High School Girls Soccer

Substitute Teachers

The Board on Aug. 22, 2019, approved hiring these substitute teachers:

Calvin AcklinValerie AdamsAshley AhrensSteven AyersSandra Baldwin
Paul BarbarickDavid BedwellJuanita BlackwellEmily BondRene Bowen
Charlotte BradfordBelinda Brown AlfordAllison BruflatKelly BrunsRobin Burch
Susan ButlerChristina CampbellNicole CarsonKathryn CarterConstance Clark
Amy CoffmanSarah ColdironBianca ComoJohn CondraCynthia Cooper
Andrea CoxGrace CrabtreeTeresa CravyDonna CummingsKailey Deatherage
Rebecca DeleonElizabeth DohertyBruce ElliottAlissa EmmeKarla English
Sarah EnglishKeeli ErnstChristina FegainsStacey FelzJohn Ferguson
Christine FiggeBrad GainesMichael GieringerTerri GreufeRobin Griffin
Victoria HaasCynthia HamelStephanie HamiltonKaren HenryClayton Hockett
Sharilyn HoffDouglas HoodBernard IdikaCynthia IngramGretchen Jellison
Lori KallaherKarin Kraft-StuppyBrittany KutcherDiane LambBrenda Lappin
Carolyn LeonardJanice LileMindi LimbaughTerri LoveCourtney Malcolm
Kimberly MallinsonRichard MenfrediAshley MartinDeanna MaxwellLorie McCoun
Jennifer McMahonAndrea MillerStefanie MillerAndrea MontgomeryCourtney Myers
Imogene NelsonSusan NelsonJulie NewkirkPatricia OdnealBrandon Otto
Kristi PattersonTammy PattersonMitchi PayneSheryl PhillipsMadelyn Pinney
Adam PogatshnikSusan PoppeKara PruittRue PutnamDebra Rasmussen
Paige ReinholdtLaura RichardsonRebecca RigginsMegan RizzoStacey Rogers
Lauren RookRachel RoppRebecca RussellMary RustemeyerLarry Sage
David SagerElizabeth SandersGail SchmidtJenee SchroederJulie Schroeder
Linda SimonMarlo SimpsonSarah SkoropatGeorgia SmithLouis Snyder
Donna SommersLatisha SpillerDessie SprouseGarry SticeLauren Stovall
Dana SutcliffeLori SwetnamRandall SwetnamTanya TaylorMandy Theobald
Margaret TillyJohn UsseryAmanda VenegasMarsha VestElizabeth Viens
Mackenzie WaideMichael WaltonCathy WansingValencia WebsterJanet West
Phyllis Wiggins-HorneJames WilbanksJerica WilliamsLeesa WisemanRebekah Youmans
Roderick YoungBaylie EdwardsBreanna MaddoxKathleen RicucciEmelia Long
Kendall BurkeLyndi DeweyJennifer Waterfield