Raymore-Peculiar East Middle School

 

17509 E. State Rt. 58
Raymore, MO 64083

(816) 388-4000

(816) 388-4001

Link: Raymore-Peculiar East Middle School

Staff
Name Title Email Phone
Campbell, Katie Principal 816-388-4000
Johnson, Stacy Assistant Principal 816-388-4000
Stark, Alexis Associate Principal Intern 816-388-4000
King, Larry Counselor 816-388-4007
Mackender, Brenda Counselor 816-388-4008
Stavig, Sharon Finance/Principal's Secretary 816-388-4006
Porter, Cara Attendance Secretary 816-388-4005
Eberhart, Teresa Registrar 816-388-4009
Sams, Rebecca Nurse 816-388-4011
Goddard, Lance School Resource Officer  
Harrison, Marc Campus Supervisor 816-388-4000
Brewer, Nikki Library Media Specialist 892-3999 x 7402
Proctor, Barbara Library Media Assistant 892-3999 x 7402
Ejjaidali, Diane Academic Skills  
Sibert, Mary Academic Skills  
Palmer, Kris Art  
Gibson, Jennifer Band  
Houston, Travis Band  
Twenter, Shea Choir  
Doudrick, Janell Core Resource ELA & 6th Reading  
Lally, Richard Core Resource Math  
Downing, Alan Math Instructional Coach, 6-12 892-3999 x 2299
Appleton, Pat Teacher Associate, Learning Lab  
Sibert, Mike ISS/Recovery Room  
Maloney, Eliza Family & Consumer Science (FACS)  
Young, Melinda Foreign Language - French  
Rose, Jason Foreign Language - Spanish/World Cultures  
Huckeby, Connie Healthy Living 6  
Christopher, Katlyn Health/Physical Education  
Foster, Jared Health/Physical Education  
Williamson, Jory Health/Physical Education  
Garcia, Lou Health/Physical Education  
Sandifer, Ashleigh Journalism  
Barker, Paul Project Lead the Way (Engineering)  
Baker, Lydia Project Lead the Way (Medical Detectives)  
McKee, Wendy Project Lead the Way (Computer Science)  
Resler, Kymbre Strings  
Segura, Adam Theatre Arts  
Wellman, Tori LEAP (gifted)  
Dahmer, Kristin Special Education Process Coordinator 892-3999 x 1685
Hansen, Amy Special Education  
Fleming, Norma Special Education  
Ingrassia, Julie Special Education  
Schmidt, Leah Special Education  
Tedder, Cheryl Special Education  
Vyhanek, Christine Special Education  
Bond, Bobbi Occupational Therapy  
McCorkle, Jill Speech  
Bowen, Aaron Paraprofessional  
Castor, Gina Paraprofessional  
Frederickson, Barb Paraprofessional  
Walker, Linda Paraprofessional  
6TH GR., TEAM A      
Nitz, Sherri Math  
Caldwell, Tanya Science  
Klinksick, Stephanie English Language Arts  
Simpson, Liz Social Studies  
Kelley, Tara Reading, 6th Grade  
6TH GR., TEAM B      
Doctor, Tonya Math  
Gooding, Rebecca Science  
Mistarka, Katelyn English Language Arts  
Pittman, Cathy Social Studies  
6th GRADE, TEAM C      
Bronars, Jacob Math/Science  
Kiser, Rachell English Language Arts/Social Studies  
7TH GR., TEAM A      
Ferrara, Elena Math  
Carmichael, Lindsay Science  
Young, Jessica English Language Arts  
Higley, Andrew Social Studies  
7TH GR., TEAM B      
White, Casey Math  
Jordan, Paul Science  
Hasty, Marsha English Language Arts  
Garten, Kohl Social Studies  
8TH GR., TEAM A      
Brady, Zach Math  
Simon, Andi Science  
Wyatt, Monica English Language Arts  
Streeby, Laura American History  
8TH GR., TEAM B      
Robinson, Erin Math  
Tuttle, Dan Science  
Bessmer, Lindsay English Language Arts  
Brady, Hannah American History  
Troby, Michelle Lunchroom Monitor  
Ferguson, Shelly Cafeteria Manager  
Cameron, Crystal Cook  
Kiger, Brittany Cook  
Wade, Marjorie Cook  
Zwarts, Charla Cook  
Curtis, James (Tony) Day Lead Custodian  
Price, Larry (Gene) Night Lead Custodian  
Pitts, Edith Day Custodian Substitute  
Boos, Suzanne Day Custodian - Part-time  
Nichols, Ashlee Night Custodian  
Alexander, Josh Night Custodian  
Dimmick, David Night Custodian  
Talley, Hope Night Custodian